Както предишната година, планирах отпуската през август, точно по времето на персеидите. Едно от най-хубавите места за гледане на този красив летен метеорен поток е далеч от града и някъде в планината.
Тази година избрах Стара планина. От доста време насам ми се искаше да се кача на вр.Ботев с неговите 2376 метра надморска височина. След много четене за хижите в околностите на върха избрах хижа Тъжа.
На 11 август тръгнахме от Шумен в 7:30, пътьом в Казанлък седнахме да похапнем на любимата кръчма в която ходим по времето на всяко "Хоби Радио". Пристигнахме на хижа Тъжа в 17:30, след като последните почти 25 км. карахме с колите по разбит път с трошено-каменна настилка. Пътя е проходим за лека кола но трябва да се кара с доста внимание.
Настанихме се в хижата, оказа се, че русенското туристическо дружество не са ме разбрали съвсем добре и че сме планирали 5 нощувки в хижата. Разбрахме се с хижаря Чочо и нещата се оправиха. Разхвърляхме багажа и започнахме да се подготвяме. Вдигнахме мачтата набързо и антените за 3.5 и 14 MHz. Ивайло(LZ4LO) се захвана със салатата, а пък аз със радиото.
Първоначалната "конфигурация" на антените беше следната:
Дипола за 3.5MHz опънат като Inv V, рамената в посока З-СЗ и СИ. Дипола за 14 беше опънат като слопер в посока юг. Двете антени бяха така опънати, че действаха и като обтяжки на мачтата.
Хижата има електрическо захранване от малка водно-електрическа централа на близката рекичка. До колкото разбрах с мощност 2kW. С мен носех капсулован акумулатор с капацитет 38Ah и нямах намерение да ползвам стационарното захранване. Добре зареден, до последния ден поддържаше достатъчно напрежение за работа дори и на 100W.
На следващия ден 12 август тръгнахме за връх Юрушка грамада (2146м.), намиращ се западно от хижата на 5км. Изкачването с нашето темпо отне 3:50 часа, връщането 2:40 часа. Общо разстояние 10.6км. Работихме само на УКВ FM с токитата. Най-далечната връзка на 145.450 беше с LZ4CT от Плевен.
На 13 август, както беше планирано тръгнахме за вр. Триглав (вр. Голям кадемлия) - 2276м. С нас взехме FT-817, телеграфния ми манипулатор, дипола за 14MHz, акумулатор 12V/7Ah. УКВ токитата не ги броя :).
Прехода до върха беше 12км взети за 4:50 часа.
Снимка за спомен с LZ4LO:
На самата база разположена на върха имаше работници които извършваха някакви ремонтни работи. Базата е дадена от военните на старозагорската полиция, вероятно за комуникационен център. Тъкмо намерихме подходящо място за опъване на антени, когато се появи човек, който любезно (но доста настоятелно) ни каза, че не можем да слагаме нищо там. На въпроса "а къде може?" - отговора беше "изтеглете се под нивото на обекта" . Преместихме се на 50тина метра северозападно, където между две скали опънахме дипола. При липса на ефективна височина, резултата беше леко разочароващ. На 14.060 не успях да намеря QRP кореспонденти и се преместих на 50MHz където работих с SP7HKK(JO91QI) и LZ1AG(KN22ID).
Тръгваме да се връщаме в 16 часа, и след 3 часа сме отново в хижата. Общо за деня сме изминали 24 км.
Следващия 14 август беше ден за почивка. Прохождението на 50 MHz продължаваше и направихме набързо дипол за този банд. Промени се и конфигурацията на антените. Дипола за 14 беше опънат хоризонтално от мачтата към хижата (през прозореца и обтяжката завързана за леглото :))) )
На сянка под чадъра, със студена бира, field day-я започна :)))
На 14MHz имаше QRP връзки с A61, IK5, S57, OH6, SP5, HA8, DK9.
На 50MHz с малко по-висока мощност, с SM6, SM7, 5Q, OZ2, OM3, DG1, DL6, DC8, ES0 , SP2, SP3, SP5, YL2. Общо за целия период направих 26 връзки при не особенно високата ми активност. През голяма част от времето работих и на 3.764.
На 15 август тръгнахме за вр. Ботев (2376м). Избрахме малко по-различен маршрут до вр. Юрушка грамада, след това през вр. Параджика и нагоре към билото на Ботев. Нагоре взехме само токитата, беше безсмислено да се опитам да работя в условията на много УКВ предаватели. И правилно, защото горе на самия връх имах проблеми дори и на 145.450 където ми се наслагваше Volmet предавателя от 126.600. GPS приемника също отказваше да приеме спътниците. Снимката с него беше направена на около 400-500 метра от самия връх.
Време за изкачване: 6:30 часа, 13.8км, на връщане 13км и 4:10 часа.
След като се върнахме от вр. Ботев, в хижата ни очакваше една голяма русенска група туристи. Докато се преобличахме и чакахме да се поосвободи банята, на 145.450 се чухме с Росен, LZ4YJ. Оказа се, че са дошли докато ни няма, видял мачтата, антените, колата с магнитните антени и веднага се сетил "че това не е хижарска работа".
Другата изненада беше опита на някой от туристите да настроят току-що донесения сателитен комплект на Булсатком. Въртяха антени, сукаха ги наляво-надясно. Но така и не потръгна работата.
Хванахме се ние с Ивайло(LZ4LO), смятахме градуси, какво ли не, ама работата пак не потръгва. Качих се аз на стълбата да взема нещата в свои ръце и какво да видя ... "майсторите" туристи да вземат да сложат конвертора на обратно - т.е. да гледа с гръб в антената. Обърнах обратно конвертора, завъртяхме антената и всичко си дойде на място. Добре, че при слагането на Булсатком в нашия офис в Шумен гледах как се прави цялата работа.
сряда, 12 ноември 2008 г.
Лято 2008. LZ4ZD/p/qrp
Етикети:
Антена,
лято,
портативна работа,
пътуване,
Стара планина,
FT-817ND,
FT-857D
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар